Położenie, profil gospodarczy, historia, perspektywy
INFORMACJA KRAJOZNAWCZA
Gmina Giby zajmuje powierzchnię 32 357 ha (w tym 1045 ha to jeziora), mieszka w niej 3214 osób, jest położona w północno-wschodniej części województwa podlaskiego (poprzednio suwalskiego), ma charakter rolniczo-leśny (lesistość dla całego powiatu sejneńskiego 41,2%). Gmina chętnie odwiedzana przez turystów (liczne kempingi i pola biwakowe, pokoje gościnne, ponad sto kwater w 20 gospodarstwach agroturystycznych). Największe jeziora to Pomorze, Zelwa, Gieret z wodami zasobnymi w ryby, wśród wielu gatunków tu występujących, przeważają leszcze, ale nie brakuje także szczupaków, płoci czy dużych sumów. Przez teren gminy toczą swe wody rzeki Marycha oraz - znana miłośnikom spływów kajakowych - Czarna Hańcza.
Turystyce indywidualnej sprzyja także gęsta sieć sklepów spożywczo-przemysłowych i sezonowych punktów małej gastronomii.
INFORMACJA GOSPODARCZA
Gmina Giby jest jedną z najlepiej stelefonizowanych gmin w Polsce. Wielkie zasługi mają w tym Społeczne Komitety Telefonizacji Wsi, które przy współudziale samorządu lokalnego i Telekomunkacji Polskiej S.A. w latach 1995-96 podłączyły 520 abonentów, zaspokajając wszystkie ówczesne potrzeby. Rozpoczęta obecnie przez TP S.A. w Suwałkach rozbudowa sieci telefonicznej pozwoli podłączyć jeszcze 200 numerów.
W gminie położono 94,5 km linii wodociągowych wraz z przyłączami, dzięki temu obecnie bieżąca woda dociera do ponad 75% gospodarstw we wsiach: Giby, Aleksiejówka, Białogóry, Białorzeczka, Białowierśnie, Daniłowce, Frącki, Głęboki Bród, Gulbin, Iwanówka, Karolin, Konstantynówka, Krasne, Kukle, Pogorzelec, Pomorze, Posejnele, Tartaczysko.
W bliskich planach są: modernizacja stacji uzdatniania wody we wsi Giby, budowa linii wodociągowych we wsiach Sarnetki i Studziany Las oraz budowa oczyszczalni ścieków w Gibach, która chronić będzie jezioro Gieret. W pozostałych wsiach gminy o zabudowie kolonijnej, gdzie budowa sieci byłaby nieopłacalna, będą wprowadzane oczyszczalnie przydomowe.
Oferta zagospodarowania produktów rolnych i leśnych przez inwestorów poszukujących korzystnych warunków dla działalności gospodarczej wspartej pomocą miejscowych władz samorządowych. ››› więcej...
ZNANI MIESZKAŃCY
Julia Sapieha (1912-2000) - inicjatorka przyjmowania turystów na kwatery prywatne; pełniła przez wiele lat rolę swoistego biura zakwaterowań. Laureatka konkursu na najlepszą wieś letniskową 1972 r. pt. "Jabłońscy zapraszają Matysiaków". Żona Wacława Sapiehy - uczestnika Ruchu Oporu straconego przez hitlerowców.
Piotr Szyryński (1890-1944) - czynnie działał w Polskiej Organizacji Wojskowej w czasie I wojny światowej, był aresztowany w 1918 r. po wykryciu przez Niemców w jego gospodarstwie magazynu broni i osadzony w więzieniu w Kownie z wyrokiem śmierci. Po udanej ucieczce przy pomocy członków POW wrócił na sejneńszczyznę. Był komendantem POW obwodu Sejny. W roku 1919 kierował powstaniem sejneńskim, dzięki któremu ziemia ta pozostała w granicach odradzającego się państwa polskiego.
W niepodległej II Rzeczypospolitej brał udział w tworzeniu struktur państwowych na suwalszczyżnie, zajmował się organizacją szkolnictwa, ufundował szkoły w Posejnelach, a nastepnie w Gibach i Krasnopolu. W latach 1933-1939 był wójtem Gminy Berżniki.
Podczas kampanii wrześniowej, w czasie wycofywania się wojsk polskich z Wileńszczyzny udzielał im pomocy. W jego gospodarstwie w Posejnelach został rozbrojony i rozformowany Pułk Ułanów Zaniemeńskich pod dowództwem płk. Pollaka i mjr. Dobrzańskiego (Hubala), tutaj też ukryto sztandar pułku. Działalność konspiracyjna Piotra Szyryńskiego nie uszła uwadze niemieckiego okupanta. 4 lutego 1944 r. został aresztowany przez gestapo, a 18 maja tego roku powieszony wraz z 19 innymi osobami w Berżnikach. Głaz pamiątkowy znajduje się na miejscowym cmentarzu.
18 maja 1994 r. w 50 rocznicę egzekucji odsłonięto i poświęcono tablicę: "Szkoła Podstawowa im. Piotra Szyryńskiego w Berżnikach, 1944-1994".